Mathematize Your Home: Shopping Math

  I’ve always maintained that shopping and making change are the most useful (and sneakiest) ways of practicing Math skills.   On a recent trip to Monterey, our local meat shop, we had a few challenges other than what to have for dinner. For example, lean ground pork costs P205 a kilo, while regular ground […]